Hrad Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn

Hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn je zřícenina skalního gotického hradu z druhé poloviny 14. století s vytesanými místnostmi a zachovalou okrouhlou věží. V roce 1565 je již hrad Frýdštejn uváděn jako pustý. Dobu založení přesně neznáme. Nevíme ani přesně, kdy bylo vytvořeno frýdštejnské panství. První zmínka o hradu Frýdštejn pochází z r. 1385.

Hlavní dominantou hradu Frýdštejn je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Okrouhlá věž se tyčí dominantně nad okolní krajinu a poskytuje turistům široký rozhled do okolní krajiny. Celkově byl hrad Frýdštejn velmi dobrou pevností díky svému špatně přístupnému okolí.

Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90-tých letech minulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v r. 1892 hrad Frýdštejn koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby osídlení hradu, které byly získány průzumem, se nacházejí ve sbírkách turnovského muzea. Každoročně se na hradě Frýdštejn koná kulturní akce „Folková noc“. Hrad Frýdštejn je nejvíce známý z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, jako sídlo čarodějnic.

Hrad Frýdštejn má otevřeno od května do října od 10 do 17 h kromě pondělí.